Arnold Academy

Arnold Academy

Arnold Academy

Tel: 01582 616400
Email: admin@arnoldacademy.org.uk

Life at Arnold Academy Life at Arnold Academy Life at Arnold Academy Life at Arnold Academy Life at Arnold Academy Life at Arnold Academy Life at Arnold Academy Life at Arnold Academy Life at Arnold Academy Life at Arnold Academy Life at Arnold Academy Life at Arnold Academy

Staff

ARNOLD ACADEMY TEACHING STAFF

To contact a member of staff by email, just click on their name in the table below.  Staff will endeavour to respond to your email within two working days.  If your query is urgent please contact the School Office on 01582 616400. 

Senior Leadership Team

Role Outline

 

Mr Steve Kelly

Headteacher

 

Mrs Catherine McManus

Deputy Headteacher; Lead Designated Safeguarding Officer

 

Mrs Karen Wildey

Business Manager

 

Mrs Rachel Bradford

Standards Leader (Conquest and St.John), (English, Humanities, Sciences); Teacher of RE, History;

Leader of School Council

 

Mrs Rachel Moss

Standards Leader (Bruce and Grey), (Maths, Arts);

Deputy Designated Safeguarding Officer; Teacher of Maths

 

Miss Angie Wright

Leader of KS2; Teacher of KS2

 

Teaching staff

Role Outline

Tutor Group

Mrs Deborah Bastiani

Leader of Science 

B4

Ms Emma Blakey

Teacher of English

C4

Mr Neill Campbell

SENCo; Teacher of KS2

 

Miss Robyn Clerkin

Cover Supervisor

 

Mrs Donna Conquest

Teacher of KS2

5DC

Miss Jess Cooke

Leader of Physical Education

S1 

Mrs Caitlin Cooper

Leader of English (KS3)

S2

Ms Anya Cusack

Cover Supervisor

 

Mr Greg Davis

Leader of Geography; Teacher of Maths; Educational Visits Coordinator; St.John House Leader

 

Mrs Caroline Evans

Teacher of KS2

5CE

Mrs Kyrstin Fairweather

Physical Education Specialist Support

 

Mrs Cheryl Harrigan

Cover Supervisor

 

Mrs Jane Hawkins

Leader of Mathematics

G2

Mrs Callie Hewitt

Leader of Computer Science

C1

Miss Charlotte Hughes

Teacher of English & Humanities

S4

Miss Mariann Jones

Teacher of Science

C3

Mrs Tina Mundy

Leader of English (KS2)

S3

Miss Rebecca Noble

Leader of Music

G1

Miss Lisa Outram

Teacher of Maths

C2

Mr Martin Pullen

Teacher of KS2

5MP

Mrs Clare Purcell

Leader of Drama; Grey House Leader

 

Miss Sophia Quyyum

Leader of Art & Design Technology

 

Mrs Anna Rising

Teacher of Food & Textiles

 G3

Mr Spencer Rudkin

Teacher of Maths; Leader of Restorative Practice; Bruce House Leader

 

Mr John Shaw

Leader of History; Conquest House Leader

 

Mr Karim Tfifha

Leader of Boys' Physical Education

B1

Miss Alice West

Teacher of KS2

5AWE

Mrs Dana White

Teacher of KS2; Coordinator of British Values and Enrichment

5DW

Mr Mark Williams

Leader of Modern Foreign Languages

G4

Mrs Susan Wilson

Leader of Chiltern

 

Mr Jan Wojcik

Teacher of General Subjects

B2

Miss Carol Wood

Cover Coordinator; Pupil Support Coordinator (Year 5 & Enrichment)

 

Non-teaching Staff

Role Outline

 
Mrs Paula Osborne Pupil Support Coordinator (Conquest and St.John); Deputy Designated Safeguarding Officer  
Mrs Sharon Wise-Sharpe Pupil Support Coordinator (Bruce and Grey)  
Mrs Annalise McKenna Senior Teaching Assistant (KS2)  
Mrs Tracey Jones Senior Teaching Assistant (KS3)  
Mr Will Sides Learning Mentor  
Mrs Frances Hayden Attendance Officer