Arnold Academy

Arnold Academy

Arnold Academy

Tel: 01582 616400
Email: admin@arnoldacademy.org.uk

Life at Arnold Academy Life at Arnold Academy Life at Arnold Academy Life at Arnold Academy Life at Arnold Academy Life at Arnold Academy Life at Arnold Academy Life at Arnold Academy Life at Arnold Academy Life at Arnold Academy Life at Arnold Academy Life at Arnold Academy

Staff

ARNOLD ACADEMY TEACHING STAFF

To contact a member of staff by email, just click on their name in the table below.  Staff will endeavour to respond to your email within two working days.  If your query is urgent please contact the School Office on 01582 616400. 

Senior Leadership Team

Role Outline

 

Mr Steve Kelly

Headteacher

 

Mrs Catherine McManus

Deputy Headteacher; Lead Designated Safeguarding Officer

 

Mrs Karen Wildey

Business Manager

 

Mrs Rachel Bradford

Standards Leader (Teaching & Learning); Teacher of RE, History

 

Mrs Rachel Moss

Standards Leader (Behaviour & Attendance);

Deputy Designated Safeguarding Officer; Teacher of Maths

 

Miss Angie Wright

Leader of KS2; Teacher of KS2

 

Teaching staff

Role Outline

Tutor Group

Mrs Deborah Bastiani

Leader of Science 

B4

Ms Emma Blakey

Teacher of English

C4

Mr Neill Campbell

SENDCo; Teacher of KS2

 

Mrs Vanessa Carter

Teacher of KS2

G2

Mrs Georgie Chappell

Cover Supervisor

Ms Julia Chippendale

Instructor of RM

S3

Miss Robyn Clerkin

Cover Supervisor

 

Mrs Donna Conquest

Teacher of KS2

5DC

Miss Jess Cooke

Leader of Physical Education

S1 

Mrs Caitlin Cooper

Leader of English (KS3) (Maternity Leave)

 

Ms Anya Cusack

Cover Supervisor

 5ACU

Mr Greg Davis

Leader of Geography; Teacher of Maths; Educational Visits Coordinator; St.John Pastoral Leader

 

Mr Jake Devereux

Teacher of Geography

S2

Mrs Caroline Evans

Teacher of KS2

5CE

Mrs Kyrstin Fairweather

Physical Education Specialist Support

 

Mrs Jane Hawkins

Leader of Mathematics

Mrs Callie Hewitt

Leader of Computing

C1

Miss Charlotte Hughes

Teacher of English & Humanities

S4

Miss Mariann Jones

Teacher of Science

C3

Mrs Tina Mundy

Leader of English (KS2)

Mr James Murphy

Teacher of KS2

5JM

Miss Rebecca Noble

Leader of Music

G1

Miss Lisa Outram

Assistant Leader of Maths

C2

Mrs Lisa Perrins

Cover Co-ordinator

Mr Martin Pullen

Teacher of KS2

5MP

Mrs Clare Purcell

Grey Pastoral Leader (Maternity Leave)

 

Miss Sophia Quyyum

Leader of Art & Design Technology

B3

Mrs Anna Rising

Teacher of Food & Textiles

G3

Mr Spencer Rudkin

Teacher of Maths; Leader of Restorative Practice; Bruce Pastoral Leader

 

Mr John Shaw

Leader of History; Conquest Pastoral Leader

 

Mr Karim Tfifha

Leader of Boys' Physical Education

B1

Mrs Sheena Walia

Cover Supervisor

Miss Alice West

Teacher of KS2

 

Mrs Dana White

Teacher of KS2

5DW

Mr Mark Williams

Leader of French

G4

Mrs Susan Wilson

Leader of Chiltern

 

Mr Jan Wojcik

Teacher of General Subjects

B2

Non-teaching Staff

Role Outline

 
Mrs Paula Osborne Pastoral Support Manager (Conquest and St.John); Deputy Designated Safeguarding Officer  
Miss Carol Wood Pastoral Support Coordinator (Year 5 & Enrichment)
Mrs Sharon Wise-Sharp Pastoral Support Coordinator (Bruce and Grey); Grey Pastoral Leader  
Mrs Annalise McKenna Senior Teaching Assistant (KS2)  
Mrs Tracey Jones Senior Teaching Assistant (KS3)  
Mr Will Sides Learning Mentor  
Mrs Frances Hayden Attendance Officer